نقاشی روی سرامیک

هنر کاشی و سرامیک

دست خلاقان هنری این بار، نقاشی را روی سرامیک آورده و هنر زیبا و چشم نواز دیگری با ترکیب آنها ایجاد نموده است. از دوران بسیار دور کاشی و سرامیک نقش تزئینات را در معماری ایرانی و اسلامی ایفا می کرده است، و بناهای قدیمی و تاریخی زیادی با هنر کاشیکاری و نقاشی روی سرامیک مزین شده اند. امروزه این هنر زیبا در بین هنرمندان جوان هم، رونق پیدا کرده است و آنها با استفاده از ذوق هنری خود و بکارگیری روش های سنتی و مدرن نقاشی روی سرامیک، محصولات تزئینی جذابی را تولید می کنند. این هنر اصیل و زیبا دیگر محدود به نمای ساختمان ها و گنبدها نیست و می توان به عنوان یک وسیله تزئینی در دکوراسیون منزل از آن استفاده کرد.

نقاشی روی سرامیک

نقاشی روی سرامیک چیست؟

سرامیک شیئی از ترکیب آب و خاک رس است که پس از شکل دهی، در کوره و در حرارت بالا پخته می شود. بعد از آن لعاب گرفته و به صورت مقاوم و براق در می آید. البته بعد از لعاب گیری، مجددا به کوره می رود و حرارت می بیند. نقاشی روی سرامیک، هنری است که طرحی را روی سرامیک نقاشی کرده و شکل تازه ای به آن می دهند که جنبه زینتی پیدا می کند.

در این محصولات، هنرمند طرح خود را بر روی قطعه ای سرامیکی، به وسیله رنگ های مخصوصی مثل رنگ ویترای، می کشد و درون طرح ها را رنگ آمیزی می نماید. سرامیک ممکن است، به شکل یک مستطیل ساده، یا یک نوع ظرف و یا گاهی کاشی های خیلی کوچک مثل پیکسل باشد. نقاشی روی سرامیک با آب و شستشو پاک نمی شود بنابراین برای تمیز کردن آن مشکلی وجود ندارد و به راحتی می توان از این مدل ظروف استفاده کرد.

نقاشی روی سرامیک

طرح و نقش ها

از نکات جذاب این اشیاء تزئینی این است که با سلایق مختلف تولید شده اند و فقط شامل طرح های اسلیمی و سنتی نیستند. بلکه هنرمندان ایده های خلاقانه ای از سبک های گوناگون را برای نقاشی روی سرامیک، استفاده کرده اند که سلیقه های زیادی را در بر می گیرد. از جمله طرح های مختلفی که روی سرامیک نقاشی می شوند هندسی، خاتون، تذهیب، اسلیمی، فانتزی، انتزاعی و … هستند.

همچنین روش های به کار گرفته شده برای نقاشی روی سرامیک متفاوت هستند و با استفاده از رنگ های ویترای و اکریلیک تولید می شوند.

محصولات نقاشی روی سرامیک

محصولات نقاشی روی سرامیک، اغلب به صورت تابلو های دیوار کوب یا رومیزی و یا بشقاب های تزئینی تولید می شوند. این تابلو ها، برای فضاهای متفاوت قابل استفاده هستند. به عنوان مثال هم در فضای یک آپارتمان کوچک با طراحی مدرن، بالای یک کاناپه خاکستری و آباژور چوبی زیباست، هم در یک منزل ویلایی با دکور سنتی، در کنار گلدان پتوس و گلیم و گَبه و رومیزی قلمکاری به دل می نشیند؛ و حتی در فضای کاری یک شرکت هم قابلیت تطابق و جلوه گری دارد. قرار گرفتن این تابلوهای متفاوت و زیبا، در دکوراسیون منزل یا شرکت شما، جلوه بسیار زیادی به آن می دهد و سلیقه شما در طراحی فضا را سریعتر به مخاطب می رساند.

این کالای هنری، ایده بسیار خوبی برای هدیه دادن هم می تواند باشد. هدیه دادن صنایع دستی، حرکت بسیار زیبایی است زیرا در آن نه تنها یک کالا، بلکه یک ارزش تبادل می شود.
علاوه بر تابلوها و دیوارکوب ها، برخی از ظروف هم به این شکل تولید می شوند؛ به عنوان مثال می توان از این موارد نام برد: لیوان، بشقاب، قندان، فنجان و نعلبکی، گلدان و یا ظروف صبحانه خوری و غیره.

نقاشی روی سرامیک

خرید محصولات نقاشی روی سرامیک

در پسِ تولید هر یک از محصولات صنایع دستی، فرهنگ و هنر یک ملت و همچنین ذوق و سلیقه یک هنرمند نهفته است. هنرمندی که ساعت ها با دقت و حوصله، اندیشه و نگاه خودش را با هنر و سلیقه اش آمیخته و با عشق و علاقه، مجموع اینها را به محصولی که ممکن است نقاشی روی سرامیک باشد یا هر چیز دیگری، تبدیل کرده است. اغلب هنرمندان چیزی را که با دستان خود ساختند مثل فرزند خود می دانند و با امید آنها را عرضه می کنند، رنگ و لعابی به خانه های ما بدهند و هنرشان در همه جا دیده شود.

ملینو با افتخار، آثار دست ساز این هنرمندان خوش قریحه را برای معرفی و سفارش به نمایش می گذارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =