علت حمایت از کالای ایرانی

علت حمایت از کالای ایرانی چیست؟

ضرورت حمایت از کالای ایرانی چه دلیلی دارد؟ ابتدای امر باید بدانید که حمایت از کالای ایرانی در جامعه ای رخ می دهد که سیستم تولید محور داشته باشد و تحقق این امر در سایه ی حمایت از تولید ملی اتفاق خواهد افتاد که این امر خود مستلزم این است که از کارگر ایرانی و اشتغال همچنین کار و سرمایه ی داخلی به نحو احسن حمایت به عمل آید.

همان طور که اشاره کردیم این رویداد زمانی به وقوع خواهد پیوست که افراد جامعه دیدگاه خود را نسبت به سود به سمت ارزش سوق بدهند. به زبانی دیگر باید عادت به سود بانکی را به سمت عادت به تولید تغییر دهند.

تحقق حمایت از کالای ایرانی

در ادامه ی بحث حمایت از کالای ایرانی این پرسش پیش خواهد آمد که کالای ایرانی چیست؟ برخی از افراد اعتقاد دارند که عبارت کالای ایرانی به کالایی اطلاق می شود که از منابع و مواد اولیه ی ایرانی و توسط کارگران ایرانی ساخته شده باشد. به زبان ساده تر در این دیدگاه می توان این طور تعریف کرد که حمایت از کالای ایرانی شامل کالاهایی می شود که همه ی ارکان تولید به شکل ایرانی در آن وجود داشته باشد.

اما واقعیت این است که کشورهایی که قصد دارند در صنایع تولیدی خود جهش ایجاد کنند یکی از راه های معمول در جهت جهش تولید ملی به کار می رود تولید ۵۰-۵۰ است. نکته مهم این است که هیچ کشور در حال توسعه ای در دنیا وجود ندارد که قادر باشد همه فرآیند تولید را انجام دهد.

مفهوم حمایت از کالای ایرانی چیست؟

بدون شک مفهوم حمایت از کالای ایرانی به عنوان یک موضوع صرفا اقتصادی مطرح نیست بلکه از لحاظ فرهنگی، حقوقی و سیاسی نیز اهمیت دارد.

مهم ترین سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است آیا می شود بدون بستر سازی فرهنگی نسبت به حمایت از کالای ایرانی اذهان مردم را آماده کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت متاسفانه در حال حاضر مردم کشور ایران ذهنیتی کاملا تجمل گرا داشته واین عقیده را دارند که استفاده از کالاهای خارجی و برند باعث مباهات و بالا رفتن پرستیژ افراد خواهد شد. در صورتی که بخواهیم طرح حمایت از کالای ایرانی با موفقیت روبرو شده و در ذهن افراد جامعه نهادینه شود این است که با ایجاد الگوی صحیح مصرف افراد را از کودکی تحت آموزش قرار داد.

حمایت از تولید کننده یا سرمایه گذار

یکی از مواردی که در راستای حمایت از کالای ایرانی بسیار حائز اهمیت است حمایت از تولید کنندگان داخلی است. زمانی که تولید کننده با بستری مناسب در این زمینه روبرو باشد و نگرانی از بابت روبرو شدن با قوانین دست و پا گیر نداشته باشد این امکان را خواهد داشت که با خیالی آسوده به مواردی در ارتباط با تولید و بالا بردن سطح کیفیت محصولات خود خواهد پرداخت. از منظر دیگر باید طرح های او مورد پشتیبانی و حمایت قرار گیرد و امور نظارتی بر کیفیت کالا نباید عملکردی مانند سد در مقابل تولید کنندگان داشته باشد. تولید کنندگان داخلی انتظار دارند که از طرح آن ها حمایت شده در صورت عدم این اتفاق تولید کننده در صورت داشتن سرمایه به سمت فعالیت های غیر تولیدی رفته و در صورت نداشتن سرمایه به احتمالا به جایی خواهد رفت که برای تخصص او ارزش قائل باشند.

در صورتی که فرهنگ سازی به شکل صحیح در راستای حمایت از کالای ایرانی انجام بگیرد در نتیجه الگوی مصرف تغییر خواهد کرد و همچنین قوانین به شکلی باشد که در خدمت و حمایت از تولید داخلی قرار بگیرد و در کنار آن نظام مالیاتی نیز اصلاح شده و در قوانین کار بازنگری ایجاد شده همچنین سودهای بانکی باید شکل معقولانه ای به خود بگیرند تا از این طریق تولید کننده های داخلی برای تولید کالای داخلی تشویق شوند.

نتایج حمایت از کالای ایرانی چیست

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم حمایت از کالای ایرانی به عنوان یک الزام و ضرورت ملی است، تقریبا همه ی کشورهای دنیا در حال حاضر به دنبال این مهم هستند که واردات خود را به حداقل برسانند. بنابراین برای دستیابی به این مسئله به تولیدات داخلی روی می آورند تا در ازای تامین نیازهای جامعه مازاد این تولیدات را نیز به کشورهای دیگر صادر کند.

مردم کشور ما نیز باید این ضرورت را درک کنند که به سمت حمایت از کالای ایرانی رفته و با اعتماد به تولیدات داخلی در ایجاد اشتغال زایی نقش مهمی را ایفا کرده و در عین حال با بیکاری هم مقابله می کنند. برای رسیدن به این مسئله باید مسیری را طی کنیم که استفاده و حمایت از کالای ایرانی به عنوان یک ارزش تلقی شود. حمایت از تولیدات داخلی باعث می شود که تولیدات کشور به رشد و رونق در سطح استاندارد برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =