جادوی آجر

اجر نما

به نمای ساختمان هایی که با آجر طراحی و تزئین شده اند، اجر نما گفته می شود. نمای خانه های تاریخی ایرانی، نشان دهنده علاقه مردم، معماران و مهندسان در طراحی ساختمان با اجر نما است. در بسیاری از این خانه ها، آجر ها با پیچ و خم از ستون ها بالا رفته و در سرستون ها در هم گره خورده اند. منحنی طاق ها را به نمایش در آورده اند، دور باغچه ها حلقه زده و در پله ها و کف حیاط کنار هم چیده شده اند.

علاوه بر این ها، گنبد ها و رواق های بسیاری از مساجد و بناهای مهم، نیز اجر نما هستند که جلوه بصری بسیاری زیبایی به آن داده اند. در حال حاضر همچنان، اجر نما، شیوه محبوبی برای نماسازی است ولی در روش های به کار گیری آجر تفاوت هایی ایجاد شده است که با سبک معماری امروز مطابقت داشته باشد.

جادوی آجر

اجر نما- مسجد نصیر الملک شیراز

استفاده از اجر نما در نماهای تاریخی

اگر چه آجر وسیله ای بسیار ساده است و از دسترس ترین مواد اولیه یعنی آب و خاک، به وجود آمده است، ولیکن در نحوه بکار گیری و چیدمان تنوع زیادی دارد و هنر و ذوق معمار، می تواند یک اثر هنری را با بکار گیری آن، خلق کند. این موضوع در نمای خانه های تاریخی که اجر نما هستند به خوبی نمایان است. چند نمونه از این ساختمان ها که نقوش آجری، در نمای ظاهری آنها خیره کننده است، مسجد جامع اصفهان، سی و سه پل، گنبد قابوس، مسجد میر چخماق، مناره های مسجد جامع یزد، برج رادکان خراسان و حمام گنجعلی خان کرمان، هستند.

جادوی آجر

اجر نما در معماری قدیمی ایران

همچنین برخی از ساختمان های معروف اجر نما در جهان هم کلیسای جامع سنت باسیل در روسیه، سالن تئاتر آلوارو سیزا در اسپانیا و ساختمان شهرداری در استکهلم هستند.

جادوی آجر

اجر نما- کلیسای جامع سنت باسیل

انواع آجر کاری را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

رگ چینی: آجر های یک رنگ، در یک سطح صاف، طوری کنار هم چیده می شوند که طرح و نقشی را ایجاد کنند.

راسته: به نحوه چینشی که آجر از قسمت باریک و در واقع از پهلو در اجر نما استفاده می شود، به آن راسته می گویند. این روش بیشتر در ارتفاعات بنا به کار می رود.

کله: در این مدل آجر چینی، آجر از قسمت بالایش یعنی سر آن، به صورت افقی یا عمودی چیده می شود و فقط سر آجر پیداست.

قد نما : آجری که از پهلو و درازا به طور عمودی در نما کار شده است.

خواب نما: در این شیوه، آجر به صورت افقی در کف کار شود و تمامی سطح آن دیده شود.

لاریز: آجری که رج آجر ها حالت پله ای را نشان دهد.

لابند مرتب: آجری که یک در میان، کله و راسته کار شود .

نیما نیم : یک روش ساده آجر کاری است که در آن تمامی ردیف آجر راسته به کار میرود، طوری که بند کشی های رگ عمودی بالا درست در وسط آجرهای رگ پایین قرار می گیرند.

اجر نما در ساختمان های امروزی

استفاده از اجر نما در معماری داخلی منزل، با رنگ های خاصی که دارد، باعث ایجاد فضای گرم و صمیمی می شود. علاوه بر آن، فضای خانه را به دلیل یادآوری گذشته تاریخی، دلچسب می نماید. البته که کاربرد آجر صرفا در نماهای سنتی نیست بلکه امروزه، در نماهای مدرن هم، از آجر استفاده می شود.

جادوی آجر

اجر نما در معماری امروزی

نوع آجرها و شکل چینش آنها در اجر نما دیگر مثل گذشته نیست و تفاوت هایی از تولید آجر گرفته تا بکارگیری آن در نما ایجاد شده است. در حال حاضر کمتر پیش می آید که در ساختمان تنها از آجر برای نماسازی استفاده شود، بلکه ممکن است آجر در کنار مواد دیگری مثل چوب و شیشه به کار برود. از طرفی، برخی از قسمت هایی که در ساختمان های قدیمی باب بود و وجود داشت در ساختمان های جدید، دیگر دیده نمی شوند، مثل طاق، طاقچه، ستون، باغچه و پله های سبک قدیمی. کنده کاری های آجری و پیچ و خم های گذشته حذف شده و آجر ها به صورت خیلی ساده تر در اجر نما به کار می روند.

در داخل منازل ممکن است یک دیوار را با آجر تزئین شود و بقیه دیوارها با گچ یا کاغذ دیواری پوشیده می شوند. در این صورت دیوار آجری بیشتر خودنمایی می کند و مورد توجه است. در صورتی که قصد ساخت خانه یا تغییر دکور دارید، می توانید از آجر برای ایجاد یک منزل متفاوت و جذاب استفاده کنید. ضمن اینکه از مصالحی با دوام و سازگار با طبیعت استفاده کرده اید که قیمت مناسب تری نسبت به سایر مواد نما کاری دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =