صادرات کالای ایرانی

صادرات کالا

صادرات کالای ایرانی باعث رونق اقتصادی کشور می شود اما نکته ی قابل توجه این است که صادرات کالا اصول و قوانین خاص خود را دارد. صادرات در کل به دو نوع قطعی و موقت تقسیم می شود. ممکن است مفهوم صادرات موقت برای مخاطبان تازگی داشته باشد در توضبح صادرات کالای ایرانی به شیوه ی موقت یعنی صادر کننده با علم بر این دست به صادرات می زند که کالا در آینده به کشور باز خواهد گشت، کالای مورد نظر به خارج کشور صادر می کنند، این عملکردبرای اموری مانند بازاریابی، حضور در نمایشگاه های بین المللی، نگهداری و تعمیر کالا صورت می گیرد.

قوانین و مقررات صادرات کالای ایرانی

همان طور که می دانیم تعریف ساده ی صادرات به فرایندی اطلاق می شود که شامل نقل و انتقال کالا از نقطه ی به نقطه ی دیگر می شود. در صورتی که این عملکرد در عرصه بازرگانی بین المللی انجام شده و کالای مورد نظر از گمرک یک کشور عبور کرده و به کشوری دیگر ارسال شود به آن صادرات کالا اطلاق می شود که این عملیات می تواند توسط افراد حقیقی و حقوقی انجام بگیرد.

صادرات کالا در هر کشوری قانون و مقررات مخصوص به خود را دارد که صادرات کالای ایرانی از این قاعده مستثنی نیست. در ارتباط با قوانین صادرات در ایران باید بدانید که مسئولیت وضع این قوانین بر عهده ی وزارت صنعت، معادن و تجارت است. این قوانین شامل مسائل مربوط به صادرات و واردات کالا که شامل تعرفه ها و محدودیت ها می شود که مراحل اجرایی را از طریق صادر کردن بخش نامه و دستور العمل های مربوط به این امور است.

درباره ی مهم ترین قوانین مربوط به صادرات کالای ایرانی می توانیم به قانون صادرات و واردات سال ۱۳۷۲ اشاره کنیم. براساس این قوانین وزارت بازرگانی وظیفه دارد که اجرا و مبادرت به این قوانین و همچنین اخذ کارت بازرگانی الزامی کند.

صادرات کالای ایرانی براساس این قوانین به چند دسته تقسیم می شوند که در زیر به بررسی آن خواهیم پرداخت:

– در ابتدا صادرات کالاهایی که مجاز هستند و نیاز به اخذ قوانین ندارد.

– دسته ی دوم صادرات کالاهایی است که به عنوان مشروط شناخته می شوند. صادرات این نوع کالاها مشروط به اخذ مجوز است.

– در انتها به صادرات کالاهای ممنوع خواهیم رسید که ورود و خروج آن ها براساس قانون یا موجبات شرعی از پایه واساس ممنوع است.

فرایند صادرات کالای ایرانی

مهم ترین محصولات در زمینه صادرات کالای ایرانی چیست؟

در صورتی که بخواهیم یک لیست از صادرات کالای ایرانی تهیه کنیم با یک لیست گسترده روبرو می شویم. کارشناسان علوم اقتصادی بر این عقیده هستند که بخش عمده ی سود آن به کشور باز می گردد. زمانی که صادرات یک کشور افزایش پیدا کند باعث رشد اقتصادی در کشور می شود

همان طور که مشاهده می کنید در طی سال های گذشته در زمینه صادرات کالای ایرانی نفت به عنوان پیشتاز در این زمینه شناخته می شود. از دیگر کالاهایی که در لیست صادراتی کالاهای ایرانی بیشترین آمار را دارند محصولات پتروشیمی، میعانات گازی و غیره هستند.

همان طور که می دانید صادرات کالای ایرانی در زمینه های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها صادرات کالای کشاورزی است که بعد از محصولات نفتی بیشترین آمار صادرات کالای ایرانی را به خود اختصاص داده است. رشد کشاورزی و توسعه ی آن می تواند باعث صادرات کالا و سود بیشتری در این زمینه شود . در این بین می توانیم به دو محصول عمده صادراتی مانند پسته و زعفران اشاره کنیم.

صادرات کالای ایرانی به کشورهای دیگر چه مزایایی دارد؟

در حال حاضر انتخاب بیشترین محصولات صادراتی ایران کار آسانی نخواهد بود. کالاهای صادراتی در ایران طیف گسترده ای دارد. حال می خواهیم به این مسئله بپردازیم که صادرات کالای ایرانی چه مزایایی دارد:

در ابتدا باید بدانید که صادرات کالا باعث کاهش ریسک در تجارت خواهد شد.همان طور که می دانید بیشترین نوساناتی که در فروش وجود دارد متعلق به بازارهای داخلی است عرضه کالا به بازار های خارجی تا حدود زیادی تجار را از این نوسانات دور نگه خواهد داشت.

صادرات کالای ایرانی به بازارهای جهانی فرصت فروش در بازارهای بزرگ و اشباع نشده را خواهد داد.

افزایش پتانسیل فروش صادرات کالای ایرانی به برخی از کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی باعث می شود که فروش کالا افزایش یافته و سود آن نیز بیشتر بوده که این امر منجر به رونق اقتصادی کشور خواهد شد.